Czy to jest naturalne?

 

To jakiej jesteś narodowości, jakim językiem mówisz, w co wierzysz i co jesz - wszystko to zależeć będzie od tego gdzie się urodziłeś. Australijczycy mogą szaleć na punkcie wind-surfingu, lecz gdybyś urodził się w USA - Twoim ulubionym sportem byłaby zapewne koszykówka. Czy lubisz jeść chleb grubo posmarowany masłem? Gdybyś był Włochem, to zamiast masła byłaby to oliwa z oliwek. Większość Amerykanów i Europejczyków regularnie spożywa mięso, lecz gdybyś urodził się w Indiach w rodzinie hinduskiej, to nawet nie wiedziałbyś jaki smak ma mięso.
Wydaje się więc, że słowa takie jak: "naturalny", "jesteśmy stworzeni do...", "ludzką naturą jest..." - powinniśmy używać z dużą dozą ostrożności. To, co dla jednego może być "potrzebne", "naturalne" i "instynktowne" - dla drugiego człowieka może być czymś zupełnie innym, często nawet przeciwnym.
Większość ludzi mieszkających w bogatych krajach świata twierdzi, że jedzenie mięsa jest dla nas rzeczą naturalną. Co to oznacza? Czy to, że urodziliśmy się jako istoty mięsożerne? To, że jesteśmy biologicznie zaprogramowani, aby się w ten sposób odżywiać? To, że nasz naturalny instynkt mówi nam, aby zabijać zwierzęta? Sprawdźmy to więc, wykonując pewien prosty test. W tym celu oddajmy teraz minutę czasu do dyspozycji naszej wyobraźni...

Wyobraźmy sobie młodego kota znajdującego się w jednym pokoju, sam na sam z biegającą po dywanie myszą. Bez wątpienia, kot ten natychmiast zacząłby gonić mysz po pokoju, próbując ją osaczyć, pochwycić i zabić. Wyobraźmy sobie teraz małe dziecko znajdujące się na łące, sam na sam z młodym jagnięciem. Dziecko, prawie na pewno zaczęłoby głaskać jagnię, tulić się do niego, czy próbować brać je na ręce. Nie wydaje mi się, abyśmy mogli znaleźć wiele dzieci, które zamierzałyby jagnię zabić!
Wiem, że nie jest to zbyt naukowe podejście, ale myślę, że zrozumieliście o co chodzi.


do gory